rozšířené vyhledávání ...

Pastorační a ekonomická rada

Farní rady se zřizují ve farnostech ve smyslu kánonu 536, kodexu kanonického práva. O jejich právech a povinnostech pojednávají "Stanovy pastoračních rad", schválené arcibiskupem Janem Graubnerem 7. 4. 1997. Farní rada je zřizována při farnostech ve dvou podobách: pastorační rada a ekonomická rada. Obě slouží jako poradní orgán faráři. Farní rada nemá rozhodovací pravomoci, ani jakoukoliv hmotnou odpovědnost. Tyto pravomoci má v katolické církvi pouze farář.

Pastorační rada spolupracuje s farářem při vytváření farní obce tak, aby byla živým společenstvím věřících podle slov: „Obec věřících měla jedno srdce a jednu duši“ (Sk. 4,32).

Úkolem pastorační rady je spolu s farářem posuzovat otázky týkající se farnosti, radit se o nich, nalézat možnosti řešení, usnášet se na opatřeních, poskytovat součinnost při jejich realizaci nebo je přímo realizovat. Na základě znalosti situace farnosti se podílet na vytváření pastoračního programu.

Členové pastorační rady farnosti:

• Petr Mareček
  • Jiří Běhávka
  • Antonín Šupka
  • Marie Jestřabíková
  • Hana Hyráková
  • Milena Marečková
  • Klárka Matoušková

Úkolem ekonomické rady farnosti je pomáhat k tomu, aby majetek farnosti byl spravován šetrně, obezřetně a spolehlivě. Jmenovitě se ekonomická rada farnosti stará o zdroje přijmů a zajištění potřeb farnosti, dále dbá na to, aby účelové dary byly použity pouze pro účely, pro které byly poskytnuty. Mezi další pravomoce ekonomické rady farnosti patří posuzování důvodů výdajů na potřeby farnosti (mezi něž mohou patřit zabezpečení pastorační činnosti farnosti, údržba farních objektů, pojištění budov apod.) či spolu vytváření farního finančního rozpočtu vždy k novému roku (rozpočet farnosti nesmí být schodkový).

Členové ekonomické rady farnosti:

• P.Josef Rýznar
  • Alena Bukovjanová
  • Jan Caudr

Mandát členů trvá 4 roky / od února 2021 do února 2025/ a členové vykonávají svou funkci bezplatně.

Farní rada se schází zhruba 4 krát ročně a řeší problémy s údržbou a provozem fary a kostela, taktéž navrhuje a doporučuje faráři náboženské akce během roku a jejich zajištění.